Oferta profesjonalnych środków czystości i urządzeń niezbędnych do utrzymania podłóg w należytym stanie wymaga dobrego rozeznania – produkty dostępne na rynku mają szereg właściwości, które wpływają nie tylko na krótkotrwały efekt widoczny dla gości, ale też pozwalają zachować powierzchnie podłogowe w dobrym stanie przez długie lata. Ważne, aby preparaty myjące nie uszkadzały lakieru, nie matowiły powierzchni podłóg, a także chroniły powierzchnie podłóg w możliwie skuteczny sposób przed uszkodzeniami podczas codziennej eksploatacji.
POLECAMY
Każda ze stref w hotelu – recepcja, restauracja czy korytarze oraz pokoje dla gości – wymaga nieco innego podejścia do projektowania podłóg i wyboru odpowiednich okładzin. Części wspólne, w których odbywa się największy ruch, to zwykle miejsca, gdzie stosowane są najbardziej trwałe i wytrzymałe materiały, a czyszczenie oraz konserwacja podłóg powinny odbywać się często i z odpowiednią starannością. W pokojach hotelowych stosuje się zazwyczaj podłogi mniej odporne na zużycie, a często dla większego komfortu gości – także z uwagi na wystrój wnętrza – używane są dywany lub wykładziny dywanowe, które wymagają regularnego odkurzania i prania.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze środków czystości? Okazuje się, że znaczenie mogą mieć tak niepozorne czynniki, jak pH płynu do mycia oraz pH zabrudzeń, właściwości antystatyczne środków czystości lub zastosowanie nowych technologii. Jedną z nich jest technologia polegająca na wykorzystaniu nanocząsteczek, które pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszej czystości, połysku i utrzymanie zadowalających efektów na dłużej.
Wysokie czy niskie pH?
Jednym z czynników, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru środków do mycia i konserwacji powierzchni podłogowych, jest wartość pH, określająca kwasowość lub zasadowość danej substancji. Odczyn pH ma duże znaczenie dla skuteczności usuwania różnych zanieczyszczeń z określonych powierzchni podłogowych.
Środki czystości możemy podzielić na kwasowe (wartości pH poniżej 7, a im niższa wartość pH, tym silniejszy jest kwas), zasadowe (o wartościach pH większych niż 7, im wyższa wartość pH produktu, tym mocniejsze działanie żrące) i z odczynem obojętnym (kiedy pH wynosi 7, np. czysta woda). Warto pamiętać, że silniejsze działanie danego roztworu nie zawsze będzie gwarancją jego skuteczności, a w praktyce należy kierować się także rodzajem powierzchni (zbyt silne środki mogą ją uszkodzić), a przede wszystkim rodzajem zanieczyszczeń.
Do usuwania zabrudzeń o charakterze organicznym, np. pleśni i grzybów czy tłuszczy, odpowiednie będą środki czystości o odczynie zasadowym. Kwasy lepiej się sprawdzą przy czyszczeniu zacieków z rdzy czy osadów z kamienia. Szczególnie przydatne będą podczas mycia podłóg w łazienkach i innych pomieszczeniach sanitarnych. Co ciekawe, niektóre zabrudzenia, np. mocz, mogą zmieniać swój odczyn z...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 elektronicznych wydań,
- nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
- ... i wiele więcej!