Muzyka do hotelu. Co z ZAiKS?

Hotelowy know-how

Odtwarzanie muzyki w hotelowym lobby jest standardem i ma niewątpliwie wpływ na budowanie atmosfery hotelu. Trzeba jednak pamiętać, że każdy przedsiębiorca odtwarzający publicznie muzykę zobowiązany jest do płacenia tantiem na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi. W tym artykule przyjrzymy się, jak wygląda sytuacja prawna w przypadku odtwarzania muzyki w obiekcie. 

Sytuacja prawna

ZAiKS to pierwsza w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ), swoją działalność rozpoczynała już w I poł. XX w. Powołali ją do życia twórcy, którzy pragnęli bronić własnych interesów. To m.in. dzięki jej staraniom w okresie międzywojennym uchwalona została nowoczesna (jak na swoje czasy) ustawa o ochronie praw autorskich. ZAiKS chroni utwory członków swojego stowarzyszenia oraz tych wszystkich, którzy powierzyli im swoje dzieła na podstawie stosownych umów. Podstawą prawną działalności organizacji jest m.in. nowelizowana w 2018 r. 
ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, na podstawie której Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało specjalne zezwolenie na jego działalność.   

POLECAMY

Obecnie oprócz ZAiKS-u funkcjonuje na polskim rynku jeszcze kilkanaście innych organizacji OZZ. Należą do nich m.in.:

  • STOART – organizacja zbiorowego zarządzania prawami do artystycznych wykonań utworów muzycznych i słowno-muzycznych,
  • ZPAV – organizacja zbiorowego zarządzania prawami producentów fonogramów i wideogramów muzycznych,
  • SAWP – organizacja zrzeszająca artystów wykonawców: wokalistów i instrumentalistów,
  • ZASP – Związek Artystów Scen Polskich,
  • STL – stowarzyszenie reprezentujące interesy twórców ludowych,
  • SFP – Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Każda z tych organizacji reprezentuje interesy innej grupy twórców i w myśl obowiązujących przepisów może żądać od użytkowników komercyjnych podpisania odpowiedniej umowy, na podstawie której odprowadzane będą stosowne opłaty. W przypadku niezastosowania się do zaleceń stowarzyszenia te mogą występować na drogę prawną z żądaniami uregulowania zaległych należności. 

Skomplikowana sytuacja prawna

W lipcu 2013 r. na wniosek ośmiu organizacji OZZ, orzeczeniem Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zatwierdzone zostały nowe tabele „stawek wynagrodzeń za odtwarzanie utworów i przedmiotów praw pokrewnych”. Na wniosek Izby Hotelarstwa Polskiego zostały one jednak skutecznie zaskarżone, co pozbawiło je mocy prawnej i wstrzymało możliwość ich stosowania.

W maju 2019 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu zatwierdził co prawda część tabel ustalających wysokości wynagrodzeń za odtwarzanie filmów i muzyki w hotelach, ale jednocześnie odmówił zatwierdzenia stawek odnoszących się do tzw. muzyki w tle. Wyrok nie jest prawomocny, a IGHP już zapowiedziała, że odwoła się od decyzji sądu. Jak widać, sytuacja prawna obecnie jest dość niejasna i skomplikowana. Nie zwalnia ona jednak jednoznacznie właścicieli obiektów hotelowych i restauracji z obowiązku uiszczania wynagrodzeń na rzecz tych organizacji.

Za co obowiązują opłaty?    

Jako hotelarze, korzystając z utworów objętych ochroną o prawie autorskim, musimy liczyć się z koniecznością wnoszenia opłat z tytułu odtwarzania muzyki:

  • w pokojach hotelowych za pomocą odbiorników telewizyjnych,
  • w hotelowym lobby, windach i korytarzach – tzw. muzyka w tle,
  • w aparatach telefonicznych – muzyka na czekanie,
  • w hotelowych restauracjach,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy