Prestiżowe Certyfikaty POT przyznane

Eventy
Jubileuszowa, 15. Gala konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny - CERTYFIKAT POT już za nami. Polska Organizacja Turystyczna uhonorowała prestiżowymi wyróżnieniami 10 najlepszych produktów turystycznych roku oraz przyznała najważniejszy laur – Złoty Certyfikat POT.

W podniosłej atmosferze i blasku fleszy, na uroczystej gali w hotelu Marriott, przyznano 23 listopada nagrody w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikaty POT. Laury zwycięzcom wręczyli prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk oraz dyrektor Departamentu Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej POT Jacek Janowski-Przewodniczący Kapituły.

POLECAMY

W obecnej, 15. już edycji tego prestiżowego plebiscytu, kapituła przyznała dziesięć równorzędnych nagród – Certyfikatów POT oraz jedno wyróżnienie. Turyści w tajnym głosowaniu przyznali również swój Certyfikat Internautów.

Podczas gali wręczono również najważniejsze wyróżnienie Polskiej Organizacji Turystycznej – Złoty Certyfikat.

Jubileuszowa edycja stała na szczególnie wysokim poziomie. O prestiżowe Certyfikaty POT, walczyło 45 produktów, które wcześniej zostały uhonorowane przez regionalne organizacje turystyczne. Produkty zgłaszano w 5 kategoriach: wydarzenie cykliczne, pakiet usług, obiekt, szlak oraz obszar.

Kapituła spędziła też wiele czasu nad wyborem tegorocznego Złotego Certyfikatu POT. Do tej szczególnej nagrody zgłaszane mogą być produkty wyróżnione już Certyfikatem POT, które po upływie przynajmniej 5 lat twórczo rozwinęły swoją działalność. W ścisłym finale znalazły się trzy produkty turystyczne – Carnaval Sztukmistrzów, Kompleks Bania oraz Żywe Muzeum Piernika.

Ostatecznie, najważniejszą nagrodę Polskiej Organizacji Turystycznej otrzymało to ostatnie – toruńskie Żywe Muzeum Piernika. To wyjątkowe miejsce. Jak na nowoczesną atrakcję przystało Muzeum jest interaktywne - to swoiste teatrum, w którym goście biorą udział w interaktywnym pokazie, prowadzonym przez, doświadczonych animatorów.

Na czas pokazu odwiedzający stają się czeladnikami piernikarskimi Mistrza i Wiedzmy Korzennej, i mają możliwość własnoręcznego wypieku ciasta piernikowego. Każdy może przygotować ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form uzyskać pożądany kształt i wypiec z niego toruńskie specjały, które następnie może zabrać ze sobą jako cenną pamiątkę. Klimat XVI-wiecznej piernikarni tworzony jest nie tylko poprzez wystrój wnętrza, stroje prowadzących i unoszące się zapachy, ale również dzięki możliwości słuchania legend o pierniku i Toruniu przedstawianych językiem stylizowanym na staropolski.

Tegoroczne Certyfikaty POT w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny otrzymały zaś:

  1. Zoo Safari Borysew

W Borysewie panuje Król Sahim- pierwszy biały lew w Polsce. Na tym wyjątkowym królewskim dworze towarzyszą mu Białe Tygrysy, Białe Wilki, jedyne w kraju afrykańskie bawoły, zebry, antylopy oraz wesołe stadko krokodyli i aligatorów. Ale to jeszcze nie koniec! 

Do Borysewa prosto z Ameryki Południowej przybył Tapir w towarzystwie Lam i Alpak oraz kilka gatunków papug. Jakby tego było mało są jeszcze wielbłądy, pytony i urocze świnie wietnamskie. Dla tych, którzy lubią bardzo bliski kontakt z naturą otwarte jest Mini Zoo, gdzie można pogłaskać i nakarmić zaprzyjaźnione gatunki. Najmłodsi na pewno nie odpuszczą sobie przejażdżki na kucyku szetlandzkim, a przystanek w Figlarni- magicznej krainie zabaw ze zjeżdżalniami, piłeczkowym basenem i gigantycznym żółwiem do wspinania to oczywista oczywistość. Zoo jest otwarte przez cały rok, a jeśli pogoda trochę nie dopisuje- nie szkodzi- możesz je zwiedzić z pokładu ZOO kolejki.

  1. Zamojska Twierdza Atrakcji

Bastiony, kurtyny, raweliny i inne urządzenia forteczne, które przez wieki zatrzymywały próbujące zdobyć je wojska, stały się wspaniałą atrakcją dla odwiedzających miasto turystów.

Tam gdzie kiedyś trzymano amunicję i stacjonowało wojsko, dziś mamy wystawy, projekcje, trasy turystyczne czy makiety. Zaś tam gdzie odbywały się walki dziś są koncerty czy happeningi, oraz zdobywające coraz większą popularność rekonstrukcje historyczne, które kilka razy do roku odbywają się w Zamościu.

  1. Zamek Królewski w Chęcinach

Loch, skarbiec, pokazy rękodzieła, galeria zdjęć, wystawa tarcz heraldycznych, broni średniowiecznej i zbroi rycerskich – to tylko niektóre z atrakcji jakie oferuje odwiedzającym Zamek Królewski w Chęcinach. Wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku warownia nowe życie przeżywa po odbytej w latach 2013-2015 rewitalizacji. Załoga warowni wita wszystkich gości w historycznych strojach.

Z baszt o każdej porze roku rozciąga się niesamowit...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy