Projektując hotel, myślisz o człowieku – hotele w zabudowie miejskiej i wiejskiej

Rewitalizacje obiektów hotelowych

Hotel hotelowi nierówny i to nie tylko ze względu na markę, za jaką się skrywa, ale przede wszystkim przez położenie, w jakim się znajduje i ze względu na gości, jacy go odwiedzają. O zasadach i różnicach w projektowaniu hoteli opowiada Magdalena Federowicz-Boule – architekt i prezes zarządu pracowni Tremend.

Pracownia Tremend jest jedną z najbardziej nagradzanych pracowni architektonicznych. Jej projekty hoteli zdobywają nagrody w prestiżowych, międzynarodowych konkursach branżowych jak: The International Hotel & Property Awards, International European Property Awards, Muse Design Awards, A’Design Award & Competition, a projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie został wyróżniony w konkursie World Building of the Year podczas festiwalu World Architecture Festival w Amsterdamie.
Opracowując koncepcję projektową hotelu, zawsze odpowiadamy sobie na najważniejsze pytanie: Dla kogo jest hotel? Jaki typ klienta będzie go odwiedzał? Czy będzie to klient biznesowy, turysta, czy rodziny z dziećmi? 
Każdy nasz projekt jest przeznaczony dla człowieka, więc najważniejsze są jego potrzeby, wygoda, emocje… Zależy nam, by z każdej wizyty w hotelu miał przyjemne wspomnienia… – mówi Magdalena Federowicz-Boule. 
 

POLECAMY


Hotel w wielkim mieście lub na łonie natury

Hotele występujące w przestrzeni miejskiej możemy podzielić na te lifestylowe, butikowe, biznesowe, turystyczne… definiuje to oczywiście typ klienta, jaki go będzie odwiedzał. Ważna jest również lokalizacja, która ma wpływ na to, jak klient dostaje się do hotelu. Należy wziąć pod uwagę, czy goście przyjeżdżają środkami komunikacji publicznej, samochodem, czy też przychodzą pieszo. To też ma wpływ na ilość miejsc parkingowych, konieczność stworzenia podjazdu dla busów, autobusów i taxi… Sama lokalizacja definiuje nam również rodzaj hotelu. 
W centrum miasta zazwyczaj są to obiekty butikowe lub biznesowe, będące w pobliżu punktów komunikacji miejskiej. Projektując bryłę budynku, uwzględnijmy zadaszenie nad wejściem głównym.
 


Hotele resortowe najczęściej zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie natury, zapewniając tym samym gościom wyjątkowy widok z hotelowych okien. Otwierają się na otaczający je pejzaż i są zaprojektowane tak, by otaczającą przyroda była również częścią ich wnętrza. Wykorzystujemy tu duże przeszklenia, okna niezasłonięte firanami. Tego typu obiekty posiadają również dodatkową usługę, atrakcję przyciągającą klientów. Najczęściej jest to wyjątkowa strefa SPA z basenem, siłownią i masażami, specjalny plac zabaw dla dzieci, lub gigantyczna multifunkcjonalna przestrzeń konferencyjna. Powinno to być coś, co odróżnia taki hotel od konkurencji i sprawi, że goście będą się tym kierowali przy wyborze noclegu. 
Wygospodarowana strefa SPA w hotelach niewątpliwie podnosi ich prestiż. Poszerza także wachlarz świadczonych usług, stając się swojego rodzaju wabikiem dla gości. Wybierając hotel, kierujemy się tym, co nam może zaoferować dla urozmaice...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy