Dołącz do czytelników
Brak wyników

Hotelowy know-how

16 grudnia 2021

NR 2 (Listopad 2021)

Trening z naturą

0 102

Siłownia na świeżym powietrzu to nowe i innowacyjne podejście do codziennych treningów sprawnościowych. Wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu, w przyjaznym dla oka otoczeniu hotelu może być ogromnym atutem w budowaniu oferty rekreacyjnej.

„W ostatnich latach obserwuje się coraz większe zaangażowanie mieszkańców Polski w uprawianie sportu i rekreacji ruchowej oraz niesłabnącą modę na bycie »fit«. Potwierdzeniem tego trendu są wyniki badań uczestnictwa w sporcie i rekreacji ruchowej, które wskazują, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat systematycznie wzrasta udział społeczeństwa w tego typu zajęciach. Szacuje się, że w 2020 r. w okresach, w których nie obowiązywały ograniczenia związane z pandemią COVID-19, w aktywności fizycznej uczestniczyło około 47% ludności (w 2008 r. – 37,5%, natomiast w 2016 r. – 46,4%). Miejsca, w których najczęściej uprawiano sport i rekreację ruchową to tereny poza infrastrukturą sportową (np. park, las), obiekty sportowe, a także kluby fitness i siłownie. 
 

WYKRES. 1. NAJPOPULARNIEJSZE USŁUGI OFEROWANE W OBIEKTACH SŁUŻĄCYCH POPRAWIE KONDYCJI FIZYCZNEJ (W %) – ŹRÓDŁO DANYCH: GUS //


Według szacunków w 2020 r., kluby fitness i siłownie stanowiły około 6,5% miejsc, w których uprawiano sport i rekreację ruchową (w 2016 r. – 5,9%). Biorąc pod uwagę wzrost zainteresowania aktywnością fizyczną przez społeczeństwo, należy przypuszczać, że po ustabilizowaniu sytuacji epidemicznej w kraju, udział osób korzystających z klubów fitness i siłowni będzie systematycznie wzrastał” – czytamy na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

DLACZEGO POLACY UPRAWIAJĄ SPORT?

Według danych Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że sport najczęściej uprawiany jest dla zdrowia (69%), w drugiej kolejności dla przyjemności (55%), a w trzeciej – dla lepszego samopoczucia, żeby odreagować stres (44%). Dla mniej więcej jednej czwartej podejmujących aktywność fizyczną (27%) sport jest przede wszystkim sposobem spędzania czasu wspólnie ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną, a niewiele mniej osób z tej grupy (25%) uprawia sport głównie po to, żeby dobrze wyglądać, mieć ładną sylwetkę. 
Nie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy