Innowacyjne metody utrzymania czystości podłogi w kuchni

Hotelowy know-how

Stan podłóg to wizytówka każdego hotelu i restauracji. Wiadomo jednak, jak mocno narażona jest ona na nieustanne zabrudzenia. Aby zachować jej nienaganny wygląd, podłoga musi być koniecznie starannie myta, pielęgnowana i konserwowana. Jak dokonać tego wszystkiego przy natłoku pracy w kuchni i masie metod oraz środków, jakie są na rynku, by spełniać również wymagania Sanepidu?

Poza sumiennym utrzymywaniem czystości całego wyposażenia w kuchni, salach i toaletach personel powinien szczególnie zwracać uwagę na utrzymanie podłogi w idealnym stanie.

POLECAMY

Oprócz estetycznego wyglądu podłoga w kuchni powinna być przede wszystkim funkcjonalna, spełniająca szereg technicznych kryteriów. Powinna być również łatwa w codziennej pielęgnacji i szybka w czyszczeniu, odporna na działanie środków chemicznych.

Podłoga jest narażona na intensywny ruch pieszy oraz ścieranie przez nogi stolików, krzeseł czy sprzętu AGD. Często są na nią rozlewane napoje, wyrzucane potrawy, niekiedy spadają na nią zastawa, garnki i sztućce. Podstawowym parametrem przy doborze posadzki jest więc jej trwałość i odporność na działanie wysokich temperatur i wilgoci. Musi spełniać rygorystyczne wymogi sanitarne i zabezpieczać przed brudem, zarysowaniami, przebarwieniami i kurzem. Posadzki powinny umożliwiać szybką konserwację i łatwe czyszczenie, ponadto ważna jest jej nienaganna estetyka. 

Odpowiednie środki

Pamiętajmy, że niezbędnym elementem do utrzymania czystości jest odpowiednie dobieranie środków czystości. W gastronomii nie ma miejsca na chemię uniwersalną, dlatego zwracajmy uwagę na to, żeby nie wybierać „środka do wszystkiego”. Inwestujmy w poszczególne preparaty, które spełnią swe zadanie w danych pomieszczeniach i warunkach. Dzięki takiemu postępowaniu jesteśmy w stanie zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, a nasze miejsce restauracyjne uczynimy sterylnie czystym. Oczywiste jest, że kuchnia w lokalu gastronomicznym jest znacznie bardziej eksploatowana od tej domowej. Dlatego wybierajmy środki czystości przeznaczone właśnie dla takiego rodzaju gastronomii – są one znacznie bardziej ekonomiczne oraz ekologiczne. Chemia przeznaczona dla gastronomii jest znacznie bardziej skonsolidowana i musi sprostać standardom czystości. 

Większość z nas uważa, że powstające na podłodze smugi to wina preparatów czyszczących. Nic bardziej mylnego. Na samą jakość sprzątania wpływa kilka czynników: temperatura, czas, sprzęt oraz chemia. Temperatura wpływa na skuteczne usuwanie spieczonych warstw tłuszczu, a odpowiednio dobrany sprzęt bezpośrednio wpłynie na jakość sprzątania. Zabrudzenia, jakie pojawiają się w kuchni to najczęściej plamy z tłuszczu. Bardzo często i podłogi wymagają usunięcia takich zabrudzeń. Najlepiej wykorzystać do nich preparaty o odczynie zasadowym, który jest w kuchni niezbędny. 

Do podłóg powinno używać się środków antypoślizgowych i tych do powierzchni, która się szybko brudzi. Odstawmy już dzisiaj staroświeckie metody stosowane w gospodarstwie domowym, np. sodę oczyszczoną, która na pewno nie nadaje się do używania na wielkich zapleczach kuchennej restauracji. Wybierzmy bardziej innowacyjne systemy. Czyszczenie podłogi zależy od jej rodzaju i charakteru zabrudzeń. Szczególnie warto polecić płyny do codziennej pielę...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy