Dołącz do czytelników
Brak wyników

Spa & Wellness

27 grudnia 2019

Rentowne SPA – jakich błędów unikać?

58
Aby SPA było rentowne warto dobrze zaplanować strukturę zatrudnienia i rozdzielić obowiązki, tak, by każdy wiedział co i jak robić. W poniższym artykule wyjaśnię, jakich błędów nie popełniać, by było to możliwe to zrealizowania.

W mojej strukturze dział sprzedaży i dział marketingu jest rozdzielony. Sprzedaż i marketing powinny ściśle ze sobą współpracować i wzajemnie się przenikać jednak czynności jakie podejmujemy w ramach marketingu a w sprzedaży są diametralnie różne. Pierwszy i najważniejszy dział, o którego rozwój i edukację należy od początku zadbać najmocniej to dział sprzedaży, tyle że na ten dział w SPA składają się prawie wszyscy jego pracownicy oraz pozostali pracownicy hotelu. 

Profesjonalności SPA

Ważną grupą w strukturze SPA są profesjonaliści, bez których nie będziemy mogli świadczyć szerokiej gamy usług. Mianem profesjonalistów określam terapeutów, czyli masażystów, fizjoterapeutów, kosmetyczki i kosmetolożki, lekarzy, pielęgniarki, ratowników oraz instruktorów sportu. Bez nich nie mamy możliwości wykonać usług, które planujemy zaoferować klientowi. Dobrzy terapeuci ze znajomością szerokiej gamy masaży i zabiegów, z pasją śledzący nowości na rynku wellness, otwarci na klienta oraz chętni do pracy w czasie, gdy inni mają czas wolny to skarb. 

Ważną wskazówką dla laika jest aby sprawdzić czy umiejętności którymi chwali się terapeuta na rozmowie o pracę są potwierdzone certyfikowanymi kursami oraz jak długo trwały te kursy. Rynek pełen jest kursów, podczas których w dwa dni możesz opanować techniki trzech różnych masaży. Niestety po takich kursach terapeuta nie może pochwalić się prawdziwymi umiejętnościami. W rekrutacji zachęcam do empirycznej weryfikacji umiejętności terapeutów i instruktorów, nie tylko na podstawie rozmowy.

Najlepiej w hotelowych SPA sprawdzają się osoby multifunkcyjne czyli np. Fizjoterapeutka, która jednocześnie ukończyła dobre kursy kosmetyczne. Instruktor fitness, który jest jednocześnie ratownikiem wodnym. Pamiętajmy, że wielofunkcyjność danej osoby pozwala nam zaoszczędzić na ilości utworzonych etatów podstawowej kadry profesjonalistów. Wiąże się jednak z dłuższą i kosztowniejszą edukacją takiej osoby, za co warto ją dodatkowo wynagrodzić aby czuła się doceniona i chciała z nami współpracować trwale.

Administracja

Równie kluczowym, a często nie docenianym działem SPA jest administracja, do którego zaliczam kierownika SPA , recepcję spa oraz techników, którzy czuwają nad stanem technicznym urządzeń i pomieszczeń. W Polsce nie ma wystarczająco wykwalifikowanej kadry kierowniczej SPA. W związku z tym pracodawcy radzą sobie jak potrafią i widzimy tendencję do dwóch trendów w nominacjach na stanowisko kierownika spa. Pierwszy to awansowanie kosmetyczek lub masażystów, którzy wykazali się wśród terapeutów większym zaangażowaniem w rozwój spa niż pozostali koledzy i koleżanki. Prawdą jest, że nieliczni staną się dobrymi liderami spa, większość z nich jednak nie ma do tego żadnego przygotowania i prowadzi spa ucząc się na własnych błędach, które rozciągnięte w czasie są bardzo kosztowne dla właściciela.

Jeżeli chcesz aby Twoim SPA zarządzała osoba wywodząca się z grupy Profesjonalistów to wesprzyj ją sponsorując branżowe szkolenia menadżerskie. Umiejętność zarządzania zasobami ludzkimi, motywowanie do osiągania celów i wysokiego przychodu to najtrudniejsze zadania, które stoją przed kierownikiem spa i których często młody terapeuta nie posiada. Innym aspektem jest fakt, że dobry Kierownik SPA musi większość czasu poświęcać na zarządzanie obiektem z poziomu recepcji oraz planować rozwój spa, motywować i kontrolować personel czego nie może robić masu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy