Wystrój hotelu na 4 pory roku: zima

Hotelowy know-how

Aby zobaczyć najbardziej spektakularne dekoracje zimowe, goście przybywają do hoteli z drugiego końca świata. Mając pod ręką najprostsze inspiracje, jak sople lodu czy ośnieżone gałązki, można stworzyć zimą w hotelu niesamowitą scenerię. Długo będzie cieszyła oko na Instagramie, a po zakończeniu sezonu goście na zawsze zabiorą jej wspomnienie do domu.

Remanent raz w roku

Goście unikają hoteli, w których wystrój po lecie pozostaje niezmieniony do kolejnego, letniego sezonu. Gdy zimą witają nas zasuszone bukiety czy przykurzone gadżety plażowe, to łatwo popaść w przygnębienie. Przykryte pokrowcami meble, rozłożone i zdekompletowane sprzęty wprowadzają wrażenie pustki i przypadkowości typowej dla „martwego” sezonu. Lepiej byłoby usunąć wszystkie tego typu gadżety, bezpiecznie umieszczając je na ten czas w magazynie czy piwnicy. Na ich miejsce powinny trafić rzeczy dostosowane charakterem do nowej pory roku. Jeśli w hotelu większy przegląd sprzętów odbywa się tylko raz w roku, to warto go przeprowadzić właśnie u progu zimy. Również ze względów praktycznych październik czy listopad to lepszy termin na takie zmiany niż początek nowego roku. 
W styczniu wszystko może już przykrywać czapa śniegu i lód, co znacznie utrudnia jakiekolwiek porządki wokół obiektu czy montaż światełek. Jeśli nad zmianą wystroju ma czuwać architekt, trzeba do planu doliczyć kilka tygodni na niezbędne prace i zacząć je już jesienią.

POLECAMY

Wokół kominka

Jednym z najpopularniejszych pomysłów na spędzenie zimowego urlopu są narty w szwajcarskim czy francuskim chalet (z francuskiego – domek). Sam klimat alpejskiej doliny można z powodzeniem przenieść do polskiego hotelu. Niekoniecznie poprzez wprowadzanie elementów rodem z góralskiego zajazdu przy drodze. Elementy naturalnego drewna (również takie tymczasowe, jak taca czy podstawki), mięsiste obicia i koce, a także odpowiednie światło wprowadzą ten klimat do każdego pokoju. Tym, co niezawodnie ożywia przestrzeń po sezonie, jest płonący w kominku ogień. Piękny, czysty kominek to dekoracja sama w sobie. Wokół niego można stworzyć ściany ze szczapek lub ułożyć je w wiklinowym koszu – tak jak w wiejskiej chacie. Ciepłe, przytłumione światło może też pochodzić z lampy solnej czy solarów. Czasem wystarczy zimą osłonić podłogi grubymi dywanami, a na kanapach i fotelach umieścić wełniane poduchy, by wnętrze stało się przytulne i pełne wdzięku.

Zimowe dekoracje wokół hotelu

W 2016 roku hotel Claridge’s w Londynie odwiedziła rekordowa ilość turystów. Wszyscy chcieli choć przez chwilę znaleźć się w lobby hotelu, które na kilka miesięcy zamieniło się w zimowy las. Za realizacją stali designerzy Sir Jony Ive i Marc Newson, a nad wykonaniem czuwał Michael Howells. Do hotelu wchodziło się przez śnieżną zadymkę pod świerkowymi gałęziami, zupełnie jak do Narnii. 
Spektakularne, zimowe dekoracje są atrakcją samą w sobie. Wprowadzają odpowiedni nastrój w czasie świąt czy sylwestra, a później urozmaicają długi okres przejściowy w styczniu i lutym. Bardzo często głównym elementem dekoracyjnym jest światło. W końcu zimą wokół hotelu będzie ciemno nawet przez 16 godzin dziennie. Za pomocą odpowiednich efektów można imitować – jak w hotelu Claridge’s – wirujące płatki śniegu czy dym unoszący się z komina. Niewidoczne ścieżki i ukryty w mroku ogród nie dość, że mogą być po prostu niebezpieczne, to jeszcze stanowią zmarnowaną okazję do darmowej reklamy. Coraz więcej osób łamie tradycję i spędza poza domem święta lub okres pomiędzy świętami a sylwestrem. Spektakularna choinka lub skarpety na prezenty nad kominkiem w pokoju mogą być przydatne, jeśli rodzina ma zamiar w tej scenerii wręczać sobie prezenty. 

Kwestia światła

Hotel Arctic TreeHouse na północy Finlandii widać z daleka dzięki prostokątom ciepłego światła w oknach nowoczesnych chatek. Z kolei owalny, unoszący się na wodzie Svart Hotel w Norwegii dzięki kręgowi świateł przypomina ni to UFO, ni to elficką przystań. 
Jednym z najprostszych sposobów, by dodać życia zimowemu wnętrzu, jest odpowiednie oświetlenie. To nie musi oznaczać nowych, drogich lamp ani okien. Dobry architekt wnętrz wie, jak za pomocą prostych środków zamienić zwykły pokój w przytulną krainę beztroski. Każdy zmarznięty przechodzień zaświadczy o tym, jak inspirująco potrafi podzia...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy