Autor: Agata Delmaczyńska

Edukatorka w obszarze zrównoważonego rozwoju w biznesie. Certyfikowana z zagadnień ekonomii cyrkularnej i marketingu. Wieloletni praktyk hotelarstwa. Założycielka firmy doradczej Ecogiq. 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Lokomotywa zmian ruszyła

W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci strategie zrównoważonego rozwoju coraz częściej pojawiały się w świadomości hotelarzy. Obiekty hotelowe wprowadzały większe lub mniejsze ekoudogodnienia, a goście hotelowi z wizyty na wizytę coraz chętniej dołączali do hotelowych programów ochrony przyrody. I choć to trend w hotelarstwie ważny, perspektywiczny i z wizją lepszego jutra, COVID-19 mocno zatrzymał go w miejscu, przesuwając w strategiach działania na sam koniec celów operacyjnych.

Czytaj więcej

Kosić czy nie kosić?

Trawnik idealny? Pięknie przystrzyżony, równy, wypielęgnowany i soczyście zielony. Po horyzont… Czy jednak tak doskonały? Ostatnio coraz częściej mówi się o niekoszeniu trawy. Wśród decydentów w miastach, wśród przechodniów na ulicach, w mediach społecznościowych, a także wśród hotelarzy toczą się burzliwe rozmowy dotyczące tego, czy niekoszenie jest zasadne

Czytaj więcej

Gdy wody zabraknie…

Mamy wyjątkowy czas. Rozmowy hotelarzy krążą wokół koronawirusa i nowych schematów funkcjonowania w odmiennej rzeczywistości. Tematy mniej naglące schodzą na dalszy plan. Niestety, są one równie ważne i wymagają radykalnych działań, w szczególności w kierunku podnoszenia świadomości społeczności hotelowej.

Czytaj więcej

A co Twój hotel może zrobić dla Ziemi? (cz. II)

W pierwszej części artykułu (opublikowanego w poprzednim wydaniu „Biznes Hotelu”) pisałam o tym, że coraz więcej hoteli na całym świecie przyłącza się do ekotrendu. Angażują się w działania dla poprawy środowiska i wprowadzają różnego typu ekologiczne pomysły, których jest naprawdę wiele. W tym tekście przedstawię kolejne z nich. 

Czytaj więcej

Hotelarstwo w obliczu kryzysu ekologicznego

Świat jest w momencie zmian ekologicznych. Nie pozostają one bez wpływu na postawy społeczne i ekonomię, wraz z różnymi dziedzinami przemysłu, w tym turystykę. Zwiększające się średnie temperatury, nagłe zwroty pogody, topiące się lodowce, ginące gatunki zwierząt – wszystko to sprawia, że zwiększa się świadomość ludzi odnośnie do zagrożeń płynących z emisji CO2, zanieczyszczenia środowiska plastikiem, braku segregacji śmieci.

Czytaj więcej

A co Twój hotel może zrobić dla Ziemi? (cz. I)

Coraz więcej hoteli na całym świecie przyłącza się do ekotrendu. Angażują się w działania dla poprawy środowiska i wprowadzają różnego typu ekologiczne pomysły. Największe szanse we wdrożeniu całościowych zrównoważonych działań mają hotele, które dopiero będą budowane. Zdecydowanie prościej jest rozważać ekomodernizacje w konstrukcji budynku na etapie planowania.

Czytaj więcej

Bądźmy przygotowani do startu

Gdy w balonie zrobi się dziurkę tuż przy miejscu wiązania – zacznie z niego schodzić powietrze. Na tyle wolno, by można było zobaczyć zmiany i na tyle szybko, by zdziwić się, że to już. Tak samo w obliczu nowego zakaźnego wirusa COVID-19 skurczyła się gospodarka światowa. Niby kryzys nadchodził i wiadomo było, że do Polski też zawita, ale wydawało się to tak nieznaczące i odległe. A potem w ciągu zaledwie kilku dni zatrzymywała się jedna branża za drugą.

Czytaj więcej

Zrównoważony rozwój W 2020 R. w największych sieciach hotelowych na świecie

Istnieje wiele priorytetów, które są brane pod uwagę w stworzeniu zbalansowanego sposobu funkcjonowania hotelu. Od względów finansowych zaczynając, poprzez marketing, kwestie personalne, organizacyjne, logistyczne, po oczywiste sprawy związane z obsługą i zadowoleniem gości. W wielu przypadkach zrównoważony rozwój nie zalicza się do listy najważniejszych działań. A ekologia staje się coraz bardziej istotna w wyborach gości hotelowych.

Czytaj więcej