Dołącz do czytelników
Brak wyników

Fit & Food

8 sierpnia 2022

NR 4 (Lipiec 2022)

Kawa na zimno – rozwojowy trend dla gastronomii

0 47

Kawa parzona na zimno – brzmi egzotycznie? Cold brew, bo o nim mowa, chłodzi lepiej niż zimny prysznic i pobudza w sposób o wiele mniej inwazyjny dla ludzkiego organizmu, niż chemiczne napoje energetyczne. Popularność tego napoju na całym świecie wzrasta w bardzo szybkim tempie. Wielkość rynku cold brew w samych Stanach Zjednoczonych 5 lat temu wynosiła 166 mln $, obecnie zbliża się do 500 mln, a w 2025 R. ma osiągnąć 950 mln $*. Te dane zachęcają na tyle, że postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej trendowi na zimną kawę. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł pomoże odkryć, jak przenieść płynące z globalnego trendu korzyści do swojego biznesu.

Czym jest cold brew?

Cold brew oznacza dosłownie ekstrakcję na zimno. Nie możemy, ze względu na temperaturę wody, mówić o parzeniu, a o macerowaniu. Proces macerowania kawy znany jest już od ponad 400 lat i pochodzi z Japonii. Zmielone ziarna kawy są zalewane wodą na kilka, do kilkunastu godzin, a gotowy napój jest po tym czasie odfiltrowywany i przelewany do docelowych naczyń. Nazwa cold brew nie jest zarezerwowana tylko dla kawy, w ten sam sposób można przygotować też herbatę czy zioła. Doskonale sprawdzą się owocowe mieszanki, hibiskus, czy biała herbata z dodatkiem świeżych owoców.

POLECAMY

Jak smakuje kawa parzona na zimno?

Proces przygotowania cold brew jest znacznie dłuższy niż przy tradycyjnym espresso, czy nawet metodach alternatywnych, w których wykorzystuje się gorącą wodę. Długi kontakt ziaren z wodą znacząco wpływa na smak kawy – wszelkie zawarte w niej substancje i aromaty mają dużo więcej czasu na to, by się uwolnić. Cold brew to kawa o niepowtarzalnym aromacie, wyjątkowej intensywności, a w dodatku – bardzo wysokiej zawartości kofeiny. W smaku charakteryzuje się niską kwasowością i brakiem goryczy, jest delikatna i orzeźwiająca. Po kilku godzinach kontaktu kawy z zimną wodą do napoju przedostanie się wszystko to, co najlepsze. 

Kawa i herbata specialty – kluczem do dobrego smaku cold brew

No właśnie, aby wszystko, co najlepsze dostało się do filiżanki cold brew, kawa lub herbata muszą być wysokiej jakości. Cold brew może smakować jak jagody lub truskawki, kiedy użyjemy kawy specialty pochodzącej z Afryki, lub mieć aromat żółtych owoców, kiedy sięgniemy po taką z Ameryki Południowej. Maceracja na zimno obnaża wady złej kawy. To, jakich ziaren kawy lub liści herbaty użyjemy, ma największe znaczenie dla smaku finalnego produktu.

Jak przygotować cold brew?

Cold brew można przygotować na wiele sposobów zależnie od stopnia zaawansowania, a przede wszystkim – ilości naparu, jaką chcemy uzyskać. Istnieją specjalnie do tego stworzone maszyny o dużych mo-
cach przerobowych, będące w stanie zaspokoić potrzeby największych lokali, jak stworzone przez polską markę Hard Beans Hard Tanki. Powstały także mniejsze urządzenia dla średniej wielkości lokali – mini Hard...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Sześć numerów czasopisma w wersji papierowej,
  • prenumeratę w wersji elektronicznej,
  • pełne archiwum czasopisma online,
  • 4 dostępy do szkoleń / webinariów organizowanych przez redakcję...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy