Dołącz do czytelników
Brak wyników

Spa & Wellness

24 kwietnia 2020

NR 5 (Wrzesień 2018)

Tam, gdzie pot i łzy, czyli o czystości i dezynfekcji w hotelowej siłowni

22

Wzrastająca popularność siłowni sprawia, że praktycznie w każdym hotelu możemy skorzystać z takiego miejsca, a utrzymanie w nim czystości staje się czynnością coraz trudniejszą. Według najnowszych badań w miejscach takich jak siłownia można znaleźć 360 razy więcej zarazków niż w toalecie. Jak sobie zatem radzić z zagrożeniem infekcji na siłowni?

Nie jest tajemnicą, że zanim ludzie podejmą decyzję, czy skorzystać z hotelowej siłowni, patrzą, czy jest w niej zachowana czystość i czy konserwuje się sprzęt do ćwiczeń. Chęć zadbania o figurę to jedno, nie należy zapominać jednak o własnym zdrowiu. Często sprawdza się, czy obiekt wygląda czysto, jak często siłownia jest sprzątana, czy osoby użytkujące siłownię na bieżąco czyszczą po sobie urządzenia. Czystość obiektu stanowi jego wizytówkę i w dużej mierze zależy od kultury osób, jakie do niego uczęszczają. Warto sprawdzić również, czy pomieszczenia są wentylowane i jaki zapach roznosi się w szatniach. Siłownie są bowiem siedliskiem zarazków i bakterii. Bakterie uwielbiają środowiska ciepłe i wilgotne. Znajdują się na matach, ławkach, przyrządach do ćwiczeń czy nawet w szafkach, w których zostawiasz ubrania.

Coraz więcej mniejszych siłowni, takich jak np. w hotelowym obiekcie, ma problem z zapanowaniem nad czystością swoich sal treningowych, sprzętów do ćwiczeń oraz części łazienkowej i prysznicowej. Wciąż przywiązuje się zbyt małą wagę do profesjonalnych serwisów i środków czyszczących. Efektem tej nieuwagi są powstające wszędzie bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby. Dlatego warto zainwestować w nowoczesny sprzęt myjący, a każda siłownia zdecydowanie powinna być wyposażona w odpowiednio dobrany plan obiektu wraz z rozmieszczeniem detergentów dla jej użytkowników. 

Bardzo ważne jest dezynfekowanie sprzętu. Po zakończonym ćwiczeniu zawsze warto przetrzeć sprzęt sprayem do odkażania, który na siłowni powinien stać obok ręczników papierowych. Tym samym jesteśmy w stanie zadbać o higienę swoją i innych. Siłownia to miejsce użytku publicznego, co oznacza, że z wyjątkową starannością powinno dbać się o jej wygląd i czystość. Każda powierzchnia powinna być starannie, ale przede wszystkim regularnie i profesjonalnie wyczyszczona i zdezynfekowana za pomocą odpowiednich preparatów bakteriobójczych i specjalnych urządzeń. Tylko taka praktyka może skutecznie uchronić użytkowników siłowni przed poważnymi infekcjami. 

W siłowni – obok sprzętu do ćwiczeń – ważne jest również odpowiednie podłoże.

Musi być wytrzymałe, odporne na obciążenie statyczne i dynamiczne – wszak narażone jest na upadek ciężarów, wylewane płyny i ludzki pot – są to stałe elementy siłowni. Dlatego podłoże w siłowni musi być nie tylko wytrzymałe, ale musi cechować je łatwość czyszczenia i konserwacji.

Sprzęt brudniejszy niż toaleta? 

Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że aż 70% bakterii, jakie można znaleźć na m...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy