Autor: Cezary Sarnecki

Partner w SECCO Hospitality Financial Management

Związany z branżą hotelarską od ponad 14 lat. W czasie swojej pracy pełnił funkcje głównego księgowego i dyrektora finansowego w Hotelu Courtyard by Marriott oraz w Spółce Zarządzającej Port-Hotel, a także dyrektora generalnego Hotelu DeSilva Katowice i dyrektora finansowego w grupie Hotele DeSilva. Był odpowiedzialny za otwarcie hotelu DeSilva Katowice oraz za kompleksowe zarządzanie tym obiektem.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

USALI: Departament Wellness & SPA

Dane Departamentu Wellness & SPA są prezentowane w Innych Departamentach Operacyjnych hotelu. Departament ten nie został tak wyróżniony jak Pokoje czy Gastronomia, aby jego dane były prezentowane w głównym sprawozdaniu indywidualnie. Jednak wzrost znaczenia tej funkcji w hotelarstwie skłonił mnie do zaprezentowania charakterystyki przychodów i kosztów opisanych przez standard USALI.

Czytaj więcej

USALI: Departament Gastronomia

Ewidencja przychodów ze sprzedaży gastronomicznej według USALI prowadzona jest przede wszystkim w podziale na sprzedaż żywności oraz alkoholi. Sprzedaż napojów bezalkoholowych zgodnie ze standardem jest traktowana jako sprzedaż żywności. W rozwiązaniach przyjętych w rodzimym hotelarstwie utrwaliło się jednak podejście, że wszystko to, co się konsumuje, jest żywnością, zaś to, co się wypija, jest napojem.

Czytaj więcej

Standardowy System Rachunkowości Hotelowej – Departament Pokoje

Departament pokoje jest najważniejszym departamentem operacyjnym w hotelu o zrównoważonych funkcjach. Wynika to z dwóch powodów – po pierwsze, generuje najwięcej przychodów, a po drugie, charakteryzuje się najwyższym poziomem rentowności. W strukturze kosztów hotelu znaczną rolę odgrywają operacyjne koszty niepodzielone i nieoperacyjne przychody i koszty.

Czytaj więcej

Standard USALI (cz. II): Niskocenne środki trwałe

W pierwszej części artykułu o standardach USALI, która ukazała się w „Biznes Hotel” 5/2019, omówiłem dwa przykłady poprawnej ewidencji. Wyjaśniłem zasadę alokacji przychodów pakietowych oraz zasadę zachowania współmierności przychodów i kosztów. W tym wydaniu omówię trzecią zasadę ewidencji niskocennych środków trwałych. 

Czytaj więcej

Rachunkowość według USALI – przychody, koszty, zyski

Podjęcie decyzji powinno być poprzedzone analizą obiektywnych danych (i oparte na niej), które zostały zgromadzone przez własną organizację lub też są danymi dla niej zewnętrznymi, pozyskanymi z rynku. W tym artykule przyjrzymy się zarządzaniem rachunkowością w hotelach.

Czytaj więcej

Standard USALI (cz. I): Zacznij od poprawnej ewidencji

Standard USALI (Uniform System of Accounts for the Lodging Industry) pozwala na wiele możliwości oceny funkcjonowania hotelu, m.in. poprzez wykorzystanie wskaźników operacyjnych. W artykule omówione zostaną przykłady poprawnej ewidencji, najczęściej pojawiające się błędy oraz ich wpływ na wnioskowanie.

Czytaj więcej

USALI – jak prezentować dane w Sprawozdaniu Operacyjnym?

Podstawowym raportem według standardu USALI jest Sprawozdanie Operacyjne, popularnie nazywane przez wielu hotelarzy P&L, Profit & Loss Statement lub Statement of Income. Bieżący ARTYKUŁ poświęcony będzie informacji, jak prezentować dane w Sprawozdaniu Operacyjnym oraz jak metodycznie oceniać sprawność funkcjonowania obiektu.

Czytaj więcej

Rozwój rachunkowości hotelowej na tle rozwoju hotelarstwa

Rachunkowość w międzynarodowym hotelarstwie jest prowadzona w oparciu NA STANDARDOWYM SYSTEMIE rachunkowości dla hoteli. Poniższym materiałem rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych rachunkowości zarządczej w hotelarstwie. 

Czytaj więcej