Autor: Krzysztof Głąbiński

Przez ponad 20 lat budował od podstaw revenue management, revenue development i dystrybucję, wdrażając je w liniach lotniczych w wielu rynkach Europy oraz w hotelach sieciowych w Polsce. Przez prawie 10 lat współtworzy i prowadzi firmy technologiczne oraz szkoleniowe zajmujące się dystrybucją, revenue management i marketingiem. Wśród firm, dla których pracował lub które współtworzył, można wymienić: British Airways, Lot, Qatar Airways, Accor Hotels, Yieldplanet, i-Rates, SzkoleniaHoteli.pl, Roomito. Obecnie prowadzi europejską część technologii price intelligence Ratemetrics.com, szkoli i doradza hotelarzom oraz pracuje nad kilkoma innymi projektami startup, które niedługo poznamy. Poza tym jest coachem, trenerem i prezenterem.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Przewodnik po technologiach w hotelarstwie

Technologia w hotelarstwie staje się kluczowa w zdobywaniu i utrzymywaniu relacji z klientem. Inwestycja w technologie w hotelu jest więc inwestycją w szybkie dotarcie do klienta, dostarczenie mu odpowiedniej i oczekiwanej usługi, wsłuchanie się w jego potrzeby i przyzwyczajenia, zachęcenie do zaangażowania, umilenie pobytu, zdobycie i podtrzymanie jego lojalności. Technologia jednak nie zastąpi nam profesjonalnej obsługi klienta. Nawet w hotelach „samoobsługowych”, technologia ją wspiera i profesjonalizuje.

Czytaj więcej

Rozwiązywanie problemów w stylu RM

Przed każdym szkoleniem z Revenue Management, które organizuję dla hoteli, zadaję pytanie o oczekiwania hotelu i problemy, z jakimi się boryka. Odpowiedź jest w 90% przypadków taka sama: Jakiej ceny użyć, żeby wypełnić niski sezon, oraz – co zrobić z ciągłym obniżaniem cen przez konkurencję? Czy zgadzają się Państwo z tym? Skoro jest to problem większości hoteli, to rozwiążmy go raz na zawsze. Z czego wynikają te dwa pytania? Popatrzmy na charakterystykę hotelarstwa. Jest ono bardzo rozdrobnionym biznesem.

Czytaj więcej

Revenue management: kto tu rządzi?

Moje doświadczenie zawodowe można podzielić na dwa etapy: linii lotniczych i hotelarski. W obydwu miałem do czynienia z Revenue Managementem. Dzięki temu mogę stwierdzić, że pomimo iż branże są podobne, to w zakresie RM istnieje między nimi kolosalna różnica.

Czytaj więcej

Dynamika konkurencyjności – jak dopasować swoją strategię do produktu i cen konkurencji?

Tradycyjny Revenue Management polega na optymalizacji cen i przychodów, wynikającej z analizy danych hotelu, prognozowania popytu i obłożenia. Customer Oriented Revenue Management (CORM), o którym pisałem ostatnio, dodaje do tego analizę zachowań gości i ich komentarzy. Oba podejścia mają zastosowanie wtedy, gdy na rynku istnieje konkurencja. Dziś zatem skupimy się na tym, jak konkurencja zareaguje, jeśli zmienimy cenę, jak my zareagujemy, jeśli zrobi to ona, a także jak dopasować swoją strategię do produktu i cen konkurencji.

Czytaj więcej

E-marketing wkracza w Revenue Management

Revenue Management w hotelarstwie staje się powszechny. Kilka lat temu na moich szkoleniach z RM hotelarze pytali: „Co to jest RM?”. Teraz coraz częściej pytają: „Jak stosować RM?”. Oznacza to, że już znaczna część właścicieli i dyrektorów hoteli spotkała się wcześniej z tym pojęciem, wprowadziła jego zalążki do swojej polityki, zatrudniła specjalistę zarządzającego cenami i pakietami.

Czytaj więcej

Trzy największe błędy przy wyborze technologii

Styczeń jest miesiącem przepowiadania trendów na Nowy Rok. Jest to też czas na część IV serii moich artykułów opisujących technologie w hotelarstwie. W związku z tym połączę te dwa tematy. Opiszę technologię, która porusza najbardziej popularne trendy świata e-commerce w 2018 r.

Czytaj więcej

eMarketing wkracza w Revenue Management

Revenue Management w Hotelarstwie staje się być powszechny. Kilka lat temu, na moich szkoleniach z Revenue Management hotelarze pytali „Co to jest RM?”. Teraz, coraz częściej pytają „Jak stosować RM?”. Oznacza to, że już znaczna część właścicieli i dyrektorów hoteli spotkała się wcześniej z pojęciem RM, wprowadzili jego zalążki w swoją politykę, zatrudnili specjalistę zarządzającym cenami, pakietami i dostępnością.
Czytaj więcej

Revenue Management a obsługa klienta w praktyce

W ostatnim numerze poruszyliśmy kwestię zależności reputacji do ceny. Powiedzieliśmy wówczas, że Revenue Management ściśle współgra z Reputation Managementem. To prawda, jednak czegoś brakowało mi do dopełnienia tematu, choć przez pewien czas nie wiedziałem czego. Podpowiedź pojawiła się podczas mojej niedawnej wizyty w restauracji z synem.
Czytaj więcej