Rynek pracy w Polsce w sektorze usług turystycznych a pandemia

Zarządzanie personelem

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 w sposób nie do przewidzenia zmieniła rynek pracy w Polsce, szczególnie w sektorze usług turystycznych. Obecna sytuacja branży HoReCa pod względem możliwości obsługi turystów różni się diametralnie od tej sprzed dwóch lat. Niejasność sytuacji po wprowadzeniu pierwszych obostrzeń doprowadziła niektórych przedsiębiorców do zawieszenia lub zamknięcia działalności, a co za tym idzie – zmniejszenia zatrudnienia lub zwolnień pracowników.

Zeszłoroczny okres letni dał hotelarzom i restauratorom nadzieję, że gospodarka ustabilizuje się i wróci do normy sprzed ogłoszenia pandemii. Jak się dokazało – była to złudna nadzieja, gdyż jesienią 2021 roku nastąpiła „czwarta fala” zachorowań. Nieprecyzyjne komunikaty, niewystarczająca proponowana pomoc państwa, opieszałość we wprowadzaniu nowych rozwiązań gospodarczych spowodowały całkowite zamknięcie branży oraz odpływ wykwalifikowanych pracowników do innych, bardziej wytrzymałych sektorów gospodarki. Dla sektora HoReCa priorytetem stało się utrzymanie płynności finansowej za wszelką cenę i maksymalne ograniczenie kosztów. W konsekwencji sytuacja nie pozwoliła na utrzymanie wykwalifikowanych pracowników w sektorze hotelowym – zmęczeni niestabilnością sytuacji – w sposób zgodny z zasadami rynkowymi – przetransferowali się do innych branż.
Bardzo intensywny rozwój branży hotelowej i gastronomicznej w okresie przed rokiem 2020 spowodował dynamizację inwestycji przez hotelarzy nie tylko w kapitał trwały, ale także w kapitał ludzki. Hotele przez wiele lat inwestowały zarówno w środki trwałe, jak i w rozwój zasobów ludzkich, doprowadzając do sytuacji, w której świadczone usługi, baza noclegowa, wellness & spa dorównały poziomowi kurortów znanych turystom w Europie południowej czy południowo-zachodniej. Wskaźnikiem, który to zdeterminował, był stały wzrost przypływu turystów z zagranicy, jak i wzrost popytu na usługi świadczone przez hotele wśród Polaków. 
W okresie sprzed pandemii znaczący udział w rynku pracownika mieli obywatele spoza krajów UE, głównie z Ukrainy i Białorusi. Aktualna sytuacja polityczna na Białorusi zatrzymała migrację zarobkową, co skutkuje tym, iż największy udział w rynku pracy cudzoziemców mają obywatele Ukrainy. Hotele, które przed 2020 rokiem nie podeszły do pracownika ukraińskiego (nierzadko będącego pracownikiem tymczasowym pozyskanym z agencji pracy tymczasowej), jak do osoby, w którą warto inwestować, choćby poprzez szkolenia zawodowe czy zaoferowanie innych profitów, dzisiaj na nowo muszą budować swoją bazę pracowników.
Obecnie,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 elektronicznych wydań,
  • nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma,
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy