Autor: Blanka Retmańska-Man

Prezes Spółki Idea Profit wprowadzającej nowe technologie dla hotelarstwa i gastronomii. Współautor Systemu Horeca Idea. Ekspert w zakresie innowacyjnych technik sprzedaży usług gastronomicznych, budowania programów sprzedażowych. Specjalizuje się w zagadnieniach: optymalizacja przychodów i kosztów w gastronomii, techniki sprzedaży i oceny ich efektywności, budowanie oferty sprzedażowej eventów, tworzenie planów marketingowych 
w hotelu.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Projektowanie doświadczeń gości hotelowych, czyli service design vs wojna cenowa

Wróciliśmy do gry. Stęsknieni, zmotywowani, pełni nadziei – czekamy na gości. My i nasza konkurencja. Mamy zbliżony zakres usług, podobne ceny, komunikujemy się w tych samych mediach i wszyscy zapewniamy klientów o jakości usług, a w tej chwili dodatkowo o bezpieczeństwie. Co się liczy na drodze do pozyskania rezerwacji? Co przekona klienta do tego, by wybrał właśnie nas? Podpowiedź: nie cena.

Czytaj więcej

Hotel z franczyzą – kiedy, dla kogo, dlaczego warto

Czy inwestor, decydując się na realizację swojego marzenia, czyli budowę hotelu, powinien pomyśleć o franczyzie? Czy lepiej, by stworzył niezależny (czytaj: wyjątkowy) obiekt? Postawmy się w roli takiego inwestora.

Mamy środki, chcemy wybudować hotel. I co dalej? Jak nasz inwestor powinien podejść do dylematu: postawić na brand polski bądź światowy czy na indywidualną markę? Najlepiej zapytać u źródła.

Czytaj więcej

Cztery główne problemy z rozliczaniem eventów

Uczestnicząc w licznych szkoleniach dedykowanych branży hotelarskiej, dochodzę do wniosku, że problem z rozliczaniem eventów w hotelach jest tak duży, że warto ten temat przenalizować. W poniższym artykule przedstawię cztery główne problemy związane z podsumowaniem kosztów wydarzenia i jego rozliczeniem.

Czytaj więcej

Rotacja w dziale sprzedaży. Jak ograniczyć straty?

Nieustająca rotacja, permanentna rekrutacja, a co za tym idzie – niedoświadczony personel. Niestety, problem z pracownikami w hotelarstwie dotyka również dział sprzedaży. Jak temu zaradzić? Nie ma recepty na pozyskanie dobrego pracownika, można jednak ograniczyć skutki tej rotacji i zabezpieczyć dane tak, aby nowy pracownik nie musiał zaczynać od zera przy budowaniu bazy klientów.

Czytaj więcej

Wdrożenie systemu sprzedażowego, czyli oczekiwanie na cud

Rola dyrektora hotelu nie kończy się w momencie, gdy podejmie decyzję o zakupie systemu CRM dla działu sprzedaży. Rozpoczyna się bowiem wtedy trudna i żmudna droga wdrożenia, w której dyrektor jest główną postacią. Od niego zależy, czy firma poniesie fiasko, czy usprawni swoją pracę. Ten artykuł nie ma na celu zniechęcać menedżerów do systemów. Wręcz przeciwnie – ma pomóc w tym, by wprowadzenie programu CRM zakończyło się sukcesem.

Czytaj więcej

Szef kuchni z pasją sprzedażową?

Konferencje sprzedajemy łatwiej dzięki dobrze skrojonej ofercie gastronomicznej. Uczestnicy mają poczuć się komfortowo (nie chodzi o luksus, lecz dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie). Jak wiemy, Polak najedzony to Polak zadowolony i nie mam tu na myśli kupionych kruchych ciasteczek do przerwy kawowej. Czas, abyśmy uświadomili sobie, jak ważną rolę w kwestii sprzedaży MICE zajmuje Szef Kuchni. 

Czytaj więcej

Kiedy sukces sprzedaży staje się faktem

Sprzedaż B2B to złożony proces wielu czynników, aktywności, procesów. Brzmi bezosobowo, ale to właśnie ludzie stoją za sukcesem, wzrostem sprzedaży. To oni codziennie wykonują aktywności, mierzą się z oczekiwaniami klienta, któremu nie raz trzeba czytać w myślach, negocjują, dopinają, realizują. To współpraca między działami jest kropką nad „i”. 

Czytaj więcej

Oferta eventowa pod lupą, czyli wchodzimy w nowy sezon sprzedaży MICE

Działy sprzedażowe zakończyły właśnie lifting oferty konferencyjnej w związku z kontraktowaniem wiosennego sezonu MICE. Burze mózgów zakończone, teksty napisane, ceny ustalone, a graficy przystąpili do pracy i mamy nową, jeszcze ciepłą ofertę. Jaka ona jest? Myślę, że każdy menedżer powinien spojrzeć na nią krytycznym okiem. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób to zrobić i na co należy zwrócić uwagę, tworząc ofertę oraz liftingując szablony kalkulacyjne.

Czytaj więcej

Inwestowanie w edukację, czyli o rozwoju działu sprzedaży

Personel działów sprzedaży w hotelach, niezależnie od profilu, miejsca czy gwiazdek, często okazuje się zlepkiem przypadkowych osób, bywa, że protegowanych właścicieli lub ich krewnych. Często obserwowane jest podejście, że każdy może się nauczyć sprzedaży, więc właśnie do niej kierowani są słabiej wykwalifikowani pracownicy. W tym miejscu trzeba podkreślić, że każdy pracownik hotelu powinien perfekcyjnie
wykonywać swoją pracę. warto zatem zainwestować w edukację pracowników.

Czytaj więcej

Procedury sprzedażowe pod ścisłą kontrolą

Procedura to słowo, które, mam wrażenie, wzbudza w nas powszechną odrazę. Wiąże się z nakazami, zakazami, brakiem elastyczności, działaniem według schematów, przewidywalnością, powtarzalnością. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie posiadanie dobrze skonstruowanych procedur wdrożonych w hotelu powoduje sprawne działanie całej firmy i ratuje nas z opresji.

Czytaj więcej

Jakość sprzedaży MICE. Czas na pobudkę!

W poprzednim wydaniu „Biznes Hotel” pisałyśmy o komunikacji z klientem. Nadal zostaniemy w tym obszarze, gdyż zależy nam na zwróceniu uwagi na duże braki i zaniedbania w obsłudze klienta MICE. Wszyscy powtarzają od jakiegoś czasu, że nadciąga kryzys. Mamy trochę wrażenie, jakby z jednej strony na niego czekali, a z drugiej żyli w samozachwycie, że przecież jest tak dobrze. Droga branżo, to ostatnia chwila na pobudkę!

Czytaj więcej

Nowa rzeczywistość w działach sprzedaży B2B. Wykorzystaj ten czas, aby nie zostać na standby

Witamy na nieznanym lądzie, na którym znalazły się działy sprzedaży oparte na home office, chilloucie, slow-motion itp., czyli określeniach, z którymi tak naprawdę nie wiadomo, co zrobić. Zacznijmy bez owijania w bawełnę: czasy sprzed „pacjenta zero” nie wrócą. Jeśli myślicie inaczej, to tylko się łudzicie. Wrócimy do innej rzeczywistości, a to, co zadzieje się teraz, będzie miało kluczowe znaczenie dla dalszej organizacji pracy działów sprzedaży. 

Czytaj więcej